KULŠTEJN - ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR  

Panský dvůr Telč

Panský dvůr Telč

Datum: 4. 09. 2010 | Kategorie: Soubory staveb / urbanismus, TOP

název: Panský dvůr Telč
místo: Telč
stupeň: architektonická studie
spolupráce: Kaama, s.r.o.
datum: 2007
investiční náklady: 1.8mld.Kč

1situace-katastr3

2situace-ortofoto

3situace-regulacni-plan

4situace-master-plan

5situace-parter

001_4

001_5

001_15a

001_22

001_9

001_11

  • Areál školního statku Telč leží na severozápad od historického městského jádra v jeho těsné blízkosti v předměstí Štěpnice. Dnešní školní statek vznikl na místě bývalého hraběcího velkostatku Lichtenstein – Podstatzky. Zatímco celý velkostatek má 295 ha zemědělské půdy, vlastní areál školního statku ve městě má výměru 66457 m2. Původní hospodářský dvůr, tvořený rozměrnými přízemními budovami, založenými kolem trojúhelníkového dvora tvoří významnou dominantu, organicky navazující na hmotovou sestavu městské památkové rezervace a zámku. Areál leží v památkovém ochranném pásmu historického jádra Telče a i v územním plánu je zařazen mezi prostory zásadního významu pro charakter města a krajiny.
  • Cílem přestavby a regenerace území je zapojit dříve uzavřený areál statku se zemědělskou výrobou do organismu města a rozšířit o cca 7 ha veřejně přístupné městské území. Nová část města, navazující velmi těsně na areál zámku a historické městské jádro by mělo být živou novou čtvrtí se soudobou architekturou a novým městským parkem. V této čtvrti budou moci jak obyvatelé Telče, tak i její návštěvníci nalézt nové městské vybavení, jež dnes ve městě chybí a které ještě dále zvýší atraktivitu Telče jako regionálního centra i jako turistického cíle. Navržený program výstavby, upřesňovaný během uplynulých tří let v diskusích se zástupci města i kraje byl již také představen veřejnosti a jeho poslední verse reaguje na podněty a požadavky obyvatel, vyjádřené v anketě uspořádané městem v létě 2005, studie k regulačnímu plánu ing. arch R. Kouckého a vývoj názorů investora.
  • Členění území vychází z historicky vzniklé situace. Dnešní hospodářský dvůr v jižní části si zachovává svou hmotovou a výškovou skladbu a bude využit pro nové účely. Dnešní stavby stodol a skladů budou z části nahrazeny novostavbou, která ale zachová původní objem a obrys budov. Bude tak umožněno využít podzemí pro garáže, novostavbu dobře založit a odisolovat a navrhnout konstrukční schéma, které bude nejlépe odpovídat navržené dispozici. Dnešní budovy, určené k demolici jsou velmi jednoduché konstrukce, vesměs se jedná o stodoly s obvodovými zděnými stěnami s dřevěnými krovy a střechami bez stropů a dalších konstrukcí. Pouze jihozápadní část, sloužící dnes jako garáže má ještě betonový mezistrop.
  • Památkově chráněný holubník byl již v uplynulém roce rekonstruován a jeho vnitřní prostory mohou být využity pro prodejnu upomínkových předmětů a též v horní části zpřístupněn pro návštěvníky. Přízemí dříve sloužilo jako kovárna, což může být připomenuto v malé expozici.
  • Zastavovací systém respektuje členění do čtyř zón, oddělených příčnými pásy zeleně, tak jak to bylo navrženo v regulační studii území, zpracované pro Mikroregion Telčsko ing. arch R. Kouckým.
  • Program výstavby tvoří tři základní funkční celky, které odpovídají i složení budoucích ekonomicko – provozních jednotek.
  • Jsou to :

- Společenské, kulturní a kongresové centrum (KC)
- Relaxační a rehabilitační centrum (RRC)
- Centrum zdraví a dlouhého věku (CDV)

Copyright © 2010 Ing. arch. Martin Kulštejn | kulstejn.cz | kulstejn@kulstejn.cz | Mobilní domy a dřevostavby |
Tvorba www stránek | nahoru ↑