Koncepce řešení
Návrh respektuje dané podmínky v území. Jedná se především o konfiguraci terénu, okolní zástavby, přístupových poměrů, orientaci ke světovým stranám a přírodní podmínky.
Objekt navrhovaného rodinného domu je umístěn do prostoru původního rodinného domu a navazuje tak na urbanizaci sevřených pozemků, čímž jednak dodržuje odstupy od sousedních pozemků, respektuje hmotovou strukturu okolní zástavby a nenarušuje principy přirozené urbanizace původní rostlé zástavby. Současně návrh předpokládá mírný odstup od nejbližšího – západního – sousedního objektu, čímž je dosaženo solitérní stavby s potvrzením principu srostlého dvojdomu, který je realizován suterénním podlažím, přimknutým až na hranici pozemku.
Vjezd na pozemek je zachován v severní části, přičemž je rovněž respektováno věcné břemeno na přístupovou komunikaci k sousednímu jižnímu pozemku v šířce 5m.
Pozemek je rozdělen na několik zón dle jednotlivých funkcí. Jsou to zóny: vstupní, zástavbová a pobytová-přírodní s relaxačním altánem.
Objekt je osazen na relativně příkrém pozemku, čehož je využito pro polozapuštěný suterén, který je ze severní strany zcela zapuštěn pod terén, z jižní strany jen z poloviny. Jednoduchá hmota kvádru, který je usazen na pohledově nízké podnoži ustoupeného suterénu akcentuje jižní pohledovou fasádu a je svou umírněnou kompozicí citlivým doplněním stávající okolní zástavby.
Popis stavby
Hmota domu je ve svém celku přibližně rovna krychli, která je zapuštěna do svažujícího se pozemku. Ze své pravidelné půdorysné stopy vybíhá jen v úrovni suterénu, který se přimyká až k západní hranici pozemku. Suterén je mírně ustoupen a zdůrazňuje tak princip podnože, nesoucí hlavní hmotu objektu.
Půdorys objektu má téměř čtvercový tvar o rozměrech 12,5 x 12,5 m a výškově objekt nepřesáhne úroveň okapu sousedního – západního – objektu. Kompoziční princip hmoty objektu je možné přirovnat k jakési „obrazovce“, shlížející ze svahu na město. Tohoto účinu je dosaženo zejména celoprosklenou, půdorysně zapuštěnou jižní fasádou, která se vznáší nad úrovní terénu díky vyhřezlé, ustoupené hmotě suterénu. Ostatní fasády jsou naopak pevné, jen střídmě prořízlé úzkými okenními otvory. Vstup do domu je řešen vybraným otvorem do hloubky domu, čímž je jasně definován v jinak kompaktní hmotě těchto puristických fasád. Charakter fasády odpovídá vnitřnímu dispozičnímu uspořádání domu. Obytné místnosti v objektu jsou orientovány na východ a jih směrem do zahrady. Naopak směrem na sever jsou řazeny vedlejší prostory šaten, koupelen, pokoje hostů a ze strategického hlediska i ložnice rodičů – vizuální kontrola příjezdové cesty.
Zpevněné plochy přístupových a příjezdových komunikací jsou řešeny v betonu. Příjezdová cesta k jižnímu sousedovi je vytvořena ze zatravněného roštu.
V 1.PP se nachází garáž pro 2 vozidla přístupná rampou. Před vraty garáže při východní straně objektu je možnost venkovního stání pro další 2 vozidla. V 1.PP je dále umístěn sklad sezónního vybavení, technické zázemí domu s kotelnou, skladem a keramickou dílnou. Vnitřním dvouramenným schodištěm je 1.PP propojeno s halou ve vstupním podlaží.
Do 1.NP se vstupuje přes venkovní schody a závětří. Následuje předsíň se vstupem do šatny. Dále se vstupuje do haly, odkud je přístupný hlavní obytný prostor, pokoj hostů, WC se sprchou, spíž, schodiště do 1.PP a 2NP. Vstup do hlavního obytného prostoru je společný i pro vstup do kuchyně s jídelnou – jídelna je od obývacího pokoje předělena prořezanou stěnou s krbem . Přímo u kuchyně se nalézá potravinový sklad, který je přístupný i z předsíně. Potravinový sklad navazuje na prostor domácích prací, odkud je vstup na venkovní terasový prostor, který vznikl odsazením navrhovaného objektu od blízkého západního objektu. Tento prostor terasovitě sestupuje k prostoru grill terasy, která je venkovním schodištěm přístupná z prostoru „pavlače“ před hlavním obytným prostorem, jež vznikla ustoupením jižní fasády.
2. NP je přístupno dvouramenným schodištěm z prostoru haly v 1.NP a je čistě privátní zónou. V 2.NP vstupujeme do prostoru haly, z které jsou přístupny všechny pokoje. Je zde umístěna ložnice rodičů orientovaná na severovýchod, což umožňuje vizuální kontrolu příjezdové cesty k objektu. K ložnici náleží šatna, přes níž se dostaneme do koupelny. Odtud pak na wc s bidetem, jež jsou přístupné i z haly. Dále je zde pracovna, orientovaná na východ. Dětské pokoje jsou orientovány na jih a mají společný prostor šatny a lázně s wc. Z prostoru haly ve 2.NP je rovněž přístupná střešní terasa.
Z výše uvedeného vyplývá, že vnitřní prostorovou strukturu domu lze definovat jako kontinuální a jasnou segregaci jednotlivých funkcí.
Z grill terasy se dále sestupuje do pobytové zahrady, zde jsou vytvořené opěrné zídky pro terasovité plynutí terénu, který je v jižní části navezen z důvodů snížení terénního převýšení. V jihozápadním cípu zahrady je v nejklidnější části zahrady navržen relaxační altán. Podél jižní hranice pozemku je navržena opěrná zídka pro terénní terasu.