VSTUPNÍ PODMÍNKY
Obec Vejprnice se rozhodla řešit nedostatečnou kapacitu stávající mateřské školy rozšířením, resp. formou výstavby nové mateřské školy s kapacitou 20-25 dětí. Pro toto nové zařízení byly obcí vytipovány pozemky parc.č. 25/6 a částečně 225 kat.úz.Vejprnice.
Pro zajištění nové kapacity mateřské školy byl zvolen koncept modulární dřevostavby, který se vyznačuje zejména levnými pořizovacími náklady a rychlostí výstavby. Může tedy zajistit vznik nové třídy mateřské školy v krátkém čase, s relativně nízkou vstupní investicí.
Nová třída vznikne v samostatném objektu modulární dřevostavby, objekt bude vybaven nejnutnějším provozním zázemím splňujícím hygienické podmínky na výstavbu zařízení pro předškolní výchovu dětí od věku 3 let. Stravování v novém objektu bude řešeno dovážkou, resp. donáškou ze stávající kuchyně v objektu mateřské školy, popřípadě budou děti na obědy docházet.
URBANISMUS
Objekt nové mateřské školy bude umístěn na pozemcích parc.č. 25/6 a částečně 225 kat.úz.Vejprnice. Jedná se o areál sportovních hřišť, sloužící přilehlé základní škole. Na daných pozemcích se jako nejvhodnější pro umístění nové mateřské školy jeví severovýchodní kvadrant, kde se v současné době nachází zatravněná plocha bývalého hřiště. Jedná se o rovinatou část pozemku obdélníkového tvaru o rozměrech 18 x 32m.
Objekt mateřské školy by využil severní partii tohoto pozemku s tím, že jižní část by byla ponechána pro nově vzniklou zahradu mateřské školy.
Urbanistické řešení nijak zvlášť nenaruší charakter lokality a nebude v rozporu se stávající okolní zástavbou. Bude se jednat o přízemní objekt s převýšenými částmi na části půdorysu.
Vzhledem k terénní konfiguraci bude objekt částečně výškově zapuštěn pod úroveň hladiny okolní zástavby a komunikací.
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
VARIANTA 1 - mateřská škola pro 20 dětí
Architektonické řešení VARIANTY 1 reflektuje umístění pozemku a jeho orientaci, snaží se využít zejména možnosti jižního a jihozápadního otevřeného výhledu. Proto byl objekt v této variantě umístěn podélně, tedy s podélnou východo-západní osou tak, aby nástup do objektu byl z východní strany, provozní zázemí a sociální zázemí aby zaujímalo převážně severozápadní partii půdorysu a denní místnost dětí byla orientována na jih. Tomu odpovídá i umístění velkých francouzských oken na jižní fasádě.
Dispozičně je objekt řešen s minimálními prostorovými nároky na provozní zázemí. Vstup tvoří vstupní hala se šatnou pro 20 dětí, odkud je možnost přístupu do umývárny a na wc, kde jsou umístěna 4 umyvadla (1umyvadlo/5dětí), 4 záchodové mísy a 1 sprcha. Ze šatny se pak vstupuje rovnou do pobytové místnosti velikosti 80m2. Pobytová místnost je koncipována tak, že denní místnost je spojená s prostorem ložnice. Prostor jídelny a pracovních stolků je opět při severní fasádě, herna je pak v jižní části.
Provozní zázemí obsahuje wc pro učitelku, šatnu pro učitelku, úklidovou místnost a výdejnu pokrmů.
Výrazově se jedná o výrazově umírněný objekt obdélníkového půdorysu, který ve vstupním štítu vytváří jakési trojlodí s převýšenou střední částí pro zajištění dostatečné kubatury vnitřního prostoru (12m3/1dítě). Jižní fasáda je členěna francouzskými okny, jimiž je zajištěn přístup na jižní terasu a dále do zahrady. Výrazným prvkem jižní fasády je pergola zajišťující částečné stínění jižní fasády.
Barevně byl zvolen koncept s tmavší dřevěnou fasádou tvořenou nestejně mořenými vertikálními palubkami, které jsou lokálně akcentovány palubkami barevně natřenými (oranžová). Stejný princip byl zopakován v barevném řešení pergoly.
VARIANTA 2 – mateřská škola pro 25 dětí
Architektonické řešení VARIANTY 2 vychází rovněž z konfigurace a orientace pozemku. Základní koncept dispozičního řešení je podobný jako ve VARIANTĚ 1 a potvrdil vhodnost umístění provozního zázemí do severovýchodní části půdorysu. Východní vstupní blok je ve výrazu akcentován jako kubický výstupek z hmoty objektu a je akcentován i materiálově pro odlišené vstupní části od zbytku stavby.
Hlavní prostor zde byl dán pobytové místnosti, která je zde ve své hmotě zobrazena jako prostor eskalující směrem h jihu, kdy jižní fasáda je nejvyšší částí objektu.
Jižní fasáda je také výtvarně nejčlenitější, kromě okenních otvorů ve dvou výškových úrovních je opatřena také stínícími prvky, které jsou zde ve formě posuvných žaluzií překrývajících obě řady oken. Jejich posunem se dají vytvářet různé kombinace osvětlení pobytové místnosti.
TECHNOLOGIE STAVBY
Objekt mateřské školy je navržen v technologii dřevostavby s celodřevěnou nosnou konstrukcí vytvořené z KVH profilů. Zateplení se předpokládá minerální vatou, popřípadě foukanou celulózou – dle požadavku na tepelně-izolační standard.
Založení objektu je možné buď klasicky na základové desce, popřípadě metodou crawl-space (jak je naznačeno v návrhu) na na betonových patkách.
Stěny se předpokládají difúzně otevřené pro zajištění lepšího mikroklimatu pobytové místnosti.
Vytápění se při nízkoenergetickém standardu objektu předpokládá elektrickými přímotopnými podlahovými infra-fóliemi.
KAPACITY
VARIANTA 1 - mateřská škola pro 20 dětí
Zastavěná plocha – 119m2, čistá plocha pobytové místnosti – 80m2 (4m2/1dítě), objem pobytové místnosti 240m3 (12m3/1dítě). Odhadované investiční náklady – 2,0-2,5mil.Kč.
VARIANTA 2 – mateřská škola pro 25 dětí
Zastavěná plocha – 148m2, čistá plocha pobytové místnosti – 100m2 (4m2/1dítě), objem pobytové místnosti 300m3 (12m3/1dítě). Odhadované investiční náklady – 2,0-2,5mil.Kč.