KULŠTEJN - ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR  

Prosek Court

Prosek Court

Datum: 30. 08. 2010 | Kategorie: Administrativní objekty, TOP

název: Administrativní objekt Prosek Court
místo: křižovatka ulic Prosecká-Vysočanská, Praha 9
stupeň: architektonická studie stavby
spolupráce: Kaama, s.r.o.
datum: 2008

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

Prosek Court

  • Polyfunkční dům Prosek Court je navržen na pozemcích soukromého investora na Proseku, jižně od proseckého sídliště. Jedná se o mírně svažitý pozemek tvaru nepravidelného severojižně protáhlého mnohoúhelníku. Severovýchodní hranice je tvořena ulicí Vysočanskou, jihovýchodní hranici tvoří ulice Prosecká, z jihozápadu a severozápadu je pozemek definován novou blokovou zástavbou obytných domů.
  • V současné době je předmětné území nezastaveno, je pokryto travním porostem s převážně náletovými dřevinami. Tyto budou z větší části ujařmeny a nahrazeny nově vysazenými stromy.
  • Územní plán determinuje tento prostor jako území SVO. Nový objekt F bude dopravně obsluhován z nově zbudované obytné ulice mezi objekty E a F.
  • Doprava v klidu je řešena na vlastním pozemku ve dvou podzemních podlažích a formou kolmých a podélných stání v prostoru obytné ulice na terénu.
  • Inženýrské sítě navazují na stávající infrastrukturu přilehlého okolí a budou vedeny převážně v osách přilehlých ulic.
  • Objekt představuje dvě výškově diferencované hmoty, z nichž jednu tvoří desetipodlažní „žiletka“ při ulici Vysočanská a druhou dvoupodlažní převýšená „plotna“. Jedná se čistě o administrativní objekt s komerčními prostory v 1.NP, kde je navržen vstupní prostor administrativy a komerční plochy á 150-200m2.
  • V severní části je navržen nový prostor náměstí s pásy zeleně a vodním prvkem. Náměstí má nálevkovitou půdorysnou stopu rozšířenou k ulici Vysočanské a je vyvrcholením kompoziční osy nově zbudované komunikace blokové zástavby. Náměstí je rovněž bezpečným rozptylovacím prostorem a zklidněnou zátokou při autobusové zastávce a v blízkosti vstupu do metra.
  • Napojení objektu se předpokládá z obytné ulice, vzniklé mezi objekty E a F. Odtud bude řešeno zásobování objektu i samostatný vjezd do podzemních garáží.
    Žádoucí napojení 1.NP objektu na veřejný život ulice podporují komerční prostory pro služby a obchod. Městotvornou úlohu plní navrhované náměstí, které umožňuje průchod z ulice Vysočanská do blokové bytové zástavby. Důležitým prvkem pro život daného místa je budovaná stanice metra Prosek II., což přispívá k oživení a zatraktivnění řešeného kvadrantu křižovatky a následně navrhovaného objektu. V parteru při Vysočanské se objeví stromořadí s hlukově clonící funkcí. Stromořadí v parteru se objevuje i v prostoru náměstí k zdůraznění osy celé kompozice.
    Řešený objekt je desetipodlažní s max. výškou atiky 42,44 m.n.m (přičemž 0,00 je stanovena na 290,00 m.n.m.). Reklamní označení budovy bude řešeno na fasádě, nepřesáhne tedy uvedenou výšku 232,44 m.n.m..
    Funkční náplň objektů je definována jako čistě administrativní s komerčními plochami v 1.NP. Parkování je situováno do dvou suterénních podlaží. V podzemní části se odehrává i skladové a technické zázemí.
    Ve 2.NP – 10.NP jsou situovány čistě administrativní provozy. Obslužně komunikační prostor vertikálních komunikací (3 výtahové kabiny + 2 požární schodiště ) se sociálním zázemím a šachtami TZB je navržen v těžišti dispozice tak, aby bylo vyhověno i hledisku požární bezpečnosti. Toto dispoziční řešení umožňuje variabilní realizaci uzavřených kancelářských prostor v rámci tzv. chodbového trojtraktu, ale zároveň i zcela otevřených kanceláří ( open-space ).
    Doprava v klidu je zajištěna podzemním parkovištěm ve dvou úrovních, jež se půdorysně váže na hmotu nadzemní části. Současně jsou v projektu navržena venkovní parkovací stání. Vjezd do podzemních garáží je zajištěn rampou z nově navrhované neprůjezdné obytné ulice.
    Při návrhu fasády byla zvolena koncepce betonových štítů v kombinaci s prosklenými fasádami. Dynamika fasády je vytvořena zejména celkovým tvarem objektu a zazubením kamenných štítů okenními otvory. Tektonika skleněných fasád je podpořena nejen rastrem skleněných tabulí, nýbrž také rastrem předsazených vertikálních lamel.
    Zvolené řešení přináší efekt důstojného objektu a tato volba hmoty a materiálu evokuje návrat k solidním vzorům klasických administrativních budov.
Copyright © 2010 Ing. arch. Martin Kulštejn | kulstejn.cz | kulstejn@kulstejn.cz | Mobilní domy a dřevostavby |
Tvorba www stránek | nahoru ↑